Baltmė, arba vitiligo, – tai melanocitopenija, pasireiškianti sutrikusia melanino, suteikiančio odai atspalvį, gamyba. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, vitiligo pasaulyje serga apie 1–2 proc. žmonių, vienodai vyrai ir moterys.

Naudingos medžiagos sergantiems Vitiligo

Vitiligo arba odos baltmė yra pigmento sumažėjimas odos, plaukų, nagų, burnos gleivinės ląstelėse. Jai būdinga labai šviesių dėmių atsiradimas, kurios ilgainiui plečiasi arba atsiranda naujose odos vietose. Odos spalvą – pigmentaciją lemia pigmento melanino gamybos greitis odos ląstelėse melanocituose ir melanino perdavimas kitoms odos ląstelėms – keratinocitams. Kodėl prasideda melanino apykaitos sutrikimas ir atsiranda baltmė, kol kas nėra tiksliai žinoma. Yra tiriama kokios priežastys skatina melanocitų žuvimą ir taip sutrikdo melanino sintezę. Manoma, kad tokiems pigmento gamybos pokyčiams turi įtakos genetiniai veiksniai, autoimuniniai procesai, dėl kurių imuninės sistemos ląstelės nuosavus melanocitus atpažįsta kaip svetimus ir juos naikina. Žinoma kad baltmės atsiradimą ir vystymąsi neretai įtakoja skydliaukės veiklos sutrikimas, cukraus apykaitos sutrikimas, ilgalaikis stresas, medžiagų apykaitos sutrikimai sukelti vidaus organų ligų. Pastarųjų metų tyrimais nustatyta, kad sergant baltme, odoje sumažėja natūralių antioksidantų fermentų katalazės ir superoksido dismutazės aktyvumas. Kol kas specifinių vaistų, galinčių išgydyti baltmę nėra. Todėl rekomenduojamos specialios kosmetikos priemonės, kurios ne tik maskuoja baltus odos plotus, bet ir teigiamai veikia odos ląstelių medžiagų apykaitą, saugo nuo žalojančio laisvųjų radikalų poveikio. Svarbu mityboje užikrinti pakankamą kiekį vitaminų B12, C ir E, folio rūgšties, mikroelementų vario, cinko ir seleno bei kitų antioksidantų.

Naudingos medžiagos

Antioksidantai. Jie apsaugo arba mažina kitų medžiagų pažeidimą laisvaisiais radikalais. Iš vitaminų, labiausiai antioksidacinėmis savybėmis pasižymi beta karotenas, vitaminas C ir vitaminas E. Vitaminas C yra vandenyje tirpus, todėl jis veikia ląstelių išorėje, neutralizuoja laisvuosius radikalus ekstraląsteliniame skystyje, neleisdamas jiems plisti ir pažeisti ląstelių. Vitaminas E yra riebaluose tirpus, todėl jis, kaip antioksidantas, veikia ląstelių membranose, kur yra riebalų rūgščių. Šis vitaminas yra labai svarbus odos apsaugai, nes oda žalojančių faktorių yra veikiama ir iš išorės, ir iš vidaus. Iš mikroelementų svarbiausieji antioksidantai yra cinkas, selenas ir varis. Patys antioksidantai, neutralizavę laisvuosius radikalus nesuardomi, bet atkuriami pagalba tam tikrų fermentų: superoksido dismutazės, gliutationo peroksidazės, gliutationo reduktazės, katalazės. Todėl ir šių medžiagų aktyvumas lemia organizmo ląstelių apsaugą nuo žalojančio laisvųjų radikalų poveikio.

Folio rūgštis. Ji dalyvauja ląstelių dalijimose ir atsinaujinimo procesuose. Kartu su vitaminu C, folio rūgštis dalyvauja baltymų apykaitoje. Nemažai daliai sergančiųjų baltme nustatomas sumažėjęs folio rūgšties ir ciankobalamino (vitamino B12) kiekis. Nedidelių tyrimų metu nustatyta, kad papildomai vartojant didesnes dozes folio rūgšties ir vitamino B12 bei vitamino C dozes, baltmės eiga sulėtėjo, o derinant šių vitaminų vartojimą su saulės voniomis, šiek tiek padidėja pigmentacija.

Vitaminas B12. Dėl skrandžio ligų ar operacijos, sumažėjus vidinio Kastlio faktoriaus, būtino vitamino B12 pasisavinimui, vystosi vitamino B12 trūkumas organizme. Pacientams, sergantiems baltme ir turintiems virškinimo sistemos problemų dažnai nustatomas šio vitamino trūkumas. Todėl tokiais atvejais labai svarbu užtikrinti pakankamą vitamino B12 kiekį mityboje. Šis vitaminas dalyvauja genetinės medžiagos formavime, svarbus ląstelių dalijimuisi. Vitaminas B12 glaudžiai sąveikauja su folio rūgštimi. Jie abu reikalingi kraujodarai ir geležies pasisavinimui, genetinės informacijos perdavimui.

Varis. Jo yra sudėtyje pigmento melanino, kuris suteikia tamsesnį atspalvį odai, akims, plaukams. Varis laikomas stipriu antioksidantu. Veikdamas kartu su fermentu antioksidantu – superoksido dismutaze, varis apsaugo ląstelių membranas nuo pažeidimo laisvaisiais radikalais. Todėl maisto papildų su variu naudinga vartoti esant jo trūkumui organizme, sergant odos baltme.

Melionas. Liaudies medicinoje meliono nuoviras yra naudojamas pigmentinių dėmių ir spuogų šalinimui. O šiuolaikinis mokslas nustatė, kad sėjamojo meliono ekstrakte yra natūralių fermentų antioksidantų: superoksido dismutazės ir katalazės, kurios šalina superoksido laisvuosius radikalus, žalojančiai veikiančius odos pigmentą gaminančias ląsteles melanocitus. Todėl meliono ekstrakto kartu su kitais vitaminais antioksidantais naudinga vartoti sergant baltme.

Ginkmedis. Ginkmedžio lapuose yra daug flavonoidų, terpenų, proantocianidinų ir kitų medžiagų, pasižyminčių antioksidacinėmis, priešuždegiminėmis savybėmis. Ginkmedžio lapų ekstraktas vartojamas kaip atmintį gerinanti ir galvos smegenų bei galūnių kraujotaką palaikanti medžiaga. Manoma, kad dėl antioksidacinių ir imunomoduliuojančių savybių ginkmedis gali būti naudingas stabilizuojant baltmės eigą. Vieno tyrimo metu, vartojant standartizuoto ginkmedžio lapų ekstrakto po 40 mg tris kartus per parą, baltmės eiga sulėtėjo.

Fenilalaninas. Ši esminė amino rūgštis organizme naudojamas įvairių baltymų sintezei. Nedidelių tyrimų metu nustatyta, kad vartojama vietiškai arba geriama aktyvi fenilalanino forma L-fenilalaninas gali padidinti odos pigmentaciją baltuose odos plotuose. Tyrimų metu geresnių rezulatatų buvo gauta, kai L-fenilalanino buvo vartojama ilgą laiką.

šaltinis: „Maisto papildų enciklopedija“
mpe.lt

Komentuoti

Jei norite komentuoti, Jūs turite būti prisijungęs.

Log In
PARAMA SVETAINEI
Patinka čia lankytis? Smagiai praleidi laiką, randi naudingos informacijos? Paremk svetainės gyvavimą!
Paremk svetainę SMS'u
BALSAVIMAS

Kaip gydotės vitiligo?

Žiūrėti rezultatus

Loading ... Loading ...